Green Days – warto to robić, trzeba tu być

Premierowa edycja Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days, która odbyła się w kwietniu tego roku okazała się sukcesem. Mnóstwo wystawców, tysiące zwiedzających, interesujące ekspozycje, ciekawe wykłady i panele dyskusyjne. To wystarczające powody, by zorganizować kolejną edycję. Ta się odbędzie w dniach 23-25 marca 2018.

Green Days 2017 to: 3 dni targowe, 25 000 m2 powierzchni wystawienniczej, 15 740 odwiedzających, 186 reprezentowanych firm, 53 panele wykładowe i konferencje oraz 20 warsztatów tematycznych.

Przedsięwzięcie to nie udałoby się, gdyby nie zaangażowanie partnerów, którzy bardzo włączyli się w organizację imprezy oraz zapewnili cenne wsparcie merytoryczne.
– Targi są imprezą, podczas której korzystają wszyscy. Wystawcy mogą się czegoś nowego dowiedzieć od naukowców i od kolegów, a także pozyskać nowych partnerów i klientów. A zwiedzający, cóż oni mogą najwięcej – ocenia Maria Korbin, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Oddźwięk wystawców, uczestników paneli, gości którzy odwiedzili Green Days był bardziej niż pozytywny.

– Ptak Warsaw Expo to doskonale zlokalizowany obiekt w pełni przygotowany do realizacji wielkich imprez jakimi są targi. Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days 2017. Szeroka oferta wystawiennicza, pokazy i warsztaty zgromadziły tłumy – mówi Iza Tkaczyk, ambasador Floral Fundamentals, międzynarodowej grupy skupiającej florystów, producentów i dystrybutorów kwiatów.

– Profesjonalizm i zaangażowanie ze strony Ptak Warsaw Expo gwarantuje rozwój imprezy i jeszcze więcej atrakcji w edycji Green Days 2018.

Organizatorzy odnotowali duże zainteresowanie targami także ze strony zagranicznych podmiotów działających w szeroko rozumianej branży ogrodniczej i architektury krajobrazu.

Już wiadomo, że następna edycja odbędzie się w dniach 23-25 marca 2018, bo moda na ogród i zieleń jest coraz większa.

– Z badań przeprowadzonych przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego wynika, że posiadanie ogrodu jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka – mówi Beata Gawryszewska z Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW.

Renesans zieleni sprawia, że wraca ona do miast pod różnymi postaciami.
– Świadome miasta i osiedla zasysają zieleń do siebie. Dzięki temu wzrasta wartość użytkowa tych miejsc. Deweloperzy też mają większą świadomość i wiedzę na temat rozwiązań technologicznych wykorzystujących zieleń. Przestają się bać o izolację żywych ścian czy hydroizolację zielonych dachów – przekonuje Maria Zakrzewska z Plantum.

Wykorzystujemy wolne przestrzenie, by je zazielenić. Nasze osiedla przestają być szare i betonowe.

– Zielonych dachów i ścian jest w Polsce coraz więcej – zauważa Piotr Reda z firmy Leaf Projekt Studio.

Wokół zieleni jednoczą się mieszkańcy bloków i osiedli. To dlatego m.in. dużą popularnością cieszy się konkurs Zielona Ławeczka, dzięki któremu mieszkańcy miast uzyskują granty na zagospodarowanie skwerów i zieleńców,, które potem stają się miejscem spotkań i pikników.
Poszanowanie dla zieleni przejawia się też ratowaniem i przesadzaniem dorodnych drzew.

– Powinniśmy ratować każde drzewo, bo zbyt mało ich mamy w przestrzeni miejskiej. Powinny być dla nas cenne. Wycięcie drzewa w mieście powinno być ostatecznością – przekonuje dendrolog Józef Smolorz.

Zieleń i kwiaty stają się naszą pasją. Fotografujemy ją, przedstawiamy na obrazach, floryści wykorzystują do niesamowicie barwnych kompozycji, architekci krajobrazu dzięki niej zmieniają przestrzeń, w której żyjemy.

Jak wykorzystać zieleń, jak w niej żyć, jak dbać o rośliny, jakie są ich nowe odmiany. To i wiele innych rzeczy będzie można dotknąć, zobaczyć i poznać podczas kolejnej edycji Green Days. Będzie ona wydarzeniem obfitującym w atrakcje: fachowe porady telewizyjnych gwiazd programów tematycznych, spotkania autorskie i warsztaty edukacyjne.

Wystawa będzie podzielona na 6 salonów: Architektury Krajobrazu, Małej Architektury, Ogrodnictwa, Techniki Ogrodniczej, Florystyki oraz Pszczelarstwa. Na targach zaprezentowane zostanie wszystko, co potrzebne do przygotowania pięknego i profesjonalnego ogrodu oraz profesjonalnej i amatorskiej uprawy roślin, drzew i krzewów. Wystawcami będą architekci krajobrazu i projektanci ogrodów, producenci i dystrybutorzy roślin ogrodowych, kwiatów, sprzętu ogrodniczego, a także wyposażenia: mebli, ogrodzeń, rzeźb, ogrodowych, fontann i oświetlenia ogrodowego.

Źródło: Gazeta Wyborcza