Pokazy formowania drzew bonsai

23.03.2018 Piątek 12 – 16

Gyorgy Racz – od 1978 roku zajmuje się i pracuje z drzewami Bonsai. Jest wiceprezesem klubu Acedemic Bonsai w Budapeszcie, który został założony w 1980 roku. Węgierska Narodowa Kolekcja Bonsai została zaprezentowana w maju 1998 r., przekazał na nią sześć drzewek Bonsai. Sam organizuje wystawę każdego roku
w czerwcu, gdzie pokazuję własną kolekcję i robi prezentacje przez trzy dni. Jego kolekcja zawiera setki roślin, które zbierał i kształtował przez te lata. Lubi organizować pokazy formowania i tworzyć Bonsai z dużych i starych roślinach.

Łukasz Grochowski – sztuką bonsai zainteresował się 1999 roku przy okazji wystawy Zieleń to Życie organizowanej wtedy jeszcze na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pierwszym Jego nauczycielem był Marek Gajda, a później Jurgen Zaar. W 2008 roku wyjechała do Japonii gdzie pod skrzydłami Nobuichi Urushibaty doskonalił swoje umiejętności. Obecnie w swojej kolekcji posiada ok. 60 drzewek różnych gatunków. Organizowała liczne wykłady i pokazy formowania. Jest jednym z założycieli Fundacji Nihondou.

Milan Roskoś – Słowacki bonsaista

24.03.2018 Sobota 12 – 16

Włodzimierz Pietraszko – urodził się 24 marca 1957 r. w Bystrzycy Kłodzkiej (małe miasto położone na pięknym obszarze górskim w Sudetach). Mieszka obecnie we Wrocławiu. W 1983 r. Ukończył studia na Uniwersytecie we Wrocławiu jako mgr inż. rolnictwa. W 1986 roku zaczął prowadzić własną szkółkę Bonsai, Bonsai Centrum Wrocław. Jest międzynarodowym instruktorem i inicjatorem BCI oraz prezesem Polskiej Asocjacji Bonsai od 2002 roku. Jest także inicjatorem i prezesem Klubu Bonsai Polska od 1998 do 2002 roku. Prowadzi pokazy i wykłady na różnych imprezach i konwencjach oraz jest wykładowcą w Akademii Bonsai we Wrocławiu.

Jarek Lenarczyk – urodził się 14 sierpnia 1964 roku w Polsce. Obecnie mieszka w Niemczech. Od 20 lat jest miłośnikiem Bonsai. Każdego dnia odkrywa nowe aspekty swojego hobby i codziennej pracy zawodowej. Jarek Lenarczyk Działa jako profesjonalny artysta Bonsai i stara się pogłębiać własną wiedzę. Robi to, co kocha. W 2000 roku Salvatore Liporace zaprosił go do nauki sztuki Bonsai w Studio Botanico. Po tym czasie Jarek zaczął pracować z Bonsai w Niemczech i uczył się coraz więcej o tym, jak pielęgnować i uprawiać wiele różnych rodzajów i odmian Bonsai. W 2005 roku postanowił studiować sztukę Bonsai w Japonii. Jego wybór padł na Taisho-en prowadzony przez pana Nobuichi Urushibata. Od tego czasu Jarek odwiedza swojego mistrza (Oyakata) i studia, z roku na rok w kółko, aby zdobywać coraz więcej doświadczeń.

Jacek i Marta Piętakiewicz – Polska

25.03.2018 Niedziela 12 – 16

Václav Novák – urodził się 27 stycznia 1952 r. Ukończył studia w zakresie badania-transport wodny). Vaclav Novak Po ukończeniu szkoły pracował jako operator maszyn na łodzi na rzece Łabe i pracował w fabryce szkła. Zainteresowanie Bonsai pojawiło się po wykładzie Pana Hideo Kato (Japonia), które odbyło się w Pradze w 1982 r. Początkowo rozwój Bonsai był tylko jego hobby, ale w 1990 r. Stał się jego zawodem. Założył Centrum Bonsai w swoim rodzinnym mieście Libochovice. On i jego wspólnik Karel Kalouš, zakładali ogrody dla klientów i utrzymywali szkółkę Bonsai. Od 1999 roku poświęcił się wyłącznie sztuce Bonsai. Organizuje seminaria i pokazy. Eksponuje swoje drzewa Bonsai na całym świecie.

Marek Gajda – absolwent japońskiej szkoły bonsai Taishoen w Shizuoce gdzie pobierał nauki od Mistrza Nobuichi Urushibaty. Absolwent warszawskiego SGGW kierunek dendrologia jego pasja jest również jego zawodem. Uczestnik wielu wystaw i pokazów zarówno w Polsce jak i w Europie, V-ce prezes Polskiej asocjocji Bonsai

 Grzegorz Sowiński
 György Rácz
 Herbert Obermeier
 Łukasz Grochowski
 Marek Gajda
 Marta i Jacek Piętakiewicz
 Milan Roskos
 Vaclav Nowak
 Włodzimierz Piertaszko