Relacja 2017

Zobacz program pierwszej edycji

Premierowa edycja Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days 2017 za nami. Hala F Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego Ptak Warsaw Expo jeszcze nigdy nie była tak zielona, jak w weekend 7-9 kwietnia, gdy pod dachem ośrodka zaprezentowano mnogość kwiatów i innych roślin ogrodowych. W imprezie wzięło udział 186 wystawców z całej Polski – od potentatów rynku, po małe, rodzinne firmy. Twarzą targów była znana i lubiana autorka programów telewizyjnych o aranżacji i pielęgnacji ogrodów Maja Popielarska, która w sobotę przeprowadziła warsztaty otwarte dla wszystkich odwiedzających targi. A było ich sporo. Przez wszystkie trzy dni imprezę odwiedziło 15 740 osób. Impreza została bardzo dobrze oceniona zarówno przez odwiedzających, jak i wystawców.

Od projektu, przez rośliny, po wyposażenie

Targi Green Days zajęły powierzchnię 24 tys. m². Wystawa została podzielona na 6 salonów: Architektury Krajobrazu, Małej Architektury, Ogrodnictwa, Techniki Ogrodniczej, Florystyki oraz Pszczelarstwa. Na targach zaprezentowano wszystko, co potrzebne do przygotowania pięknego i profesjonalnego ogrodu oraz profesjonalnej i amatorskiej uprawy roślin, drzew i krzewów. Wystawcami byli architekci krajobrazu i projektanci ogrodów, producenci i dystrybutorzy roślin ogrodowych, kwiatów, sprzętu ogrodniczego, a także wyposażenia: mebli, ogrodzeń, rzeźb, ogrodowych, fontann i oświetlenia ogrodowego. Zaprezentowana została także „miodowa” żywność, suplementy i kosmetyki. W imprezie udział wzięło ponad 180 wystawców, w tym: Agrecol, Cellfast, STIHL, Belchim Crop Protection, Łukomet, Wacker Neuson, Slodrip, Shaffer, Grasshopper, Kwazar, Libet, Kronen, Firma Królik, Fosfan, Luvena, Plantico, Lamela, Garden Space, RM Flowers, Dary Natury, Duet, Blumkowsky, , Żabieniec, Herbeć, Chronos i wielu innych. Na targach gościli także przedstawiciele przedsiębiorców z Kazachstanu i Ukrainy, którzy prowadzili rozmowy z wystawcami w strefie B2B.

Edukacja dla profesjonalistów i amatorów ogrodnictwa

W piątek na targach odbyła się wiosenna Konferencja WAK 14 pod hasłem: Architektura krajobrazu współczesnych Chin. Gościem specjalnym konferencji był Stanley Lung, światowej sławy architekt realizujący uznane i nagradzane prestiżowymi nagrodami projekty na całym świecie. Tego samego dnia miała miejsce także konferencja „Najnowsze trendy w europejskim sadownictwie – jak zarobić na ekologii?” zorganizowana przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw przy współpracy ze Związkiem Sadowników RP i Unią Owocową. Panel dyskusyjny dotyczący leczniczego zastosowania ziół oraz pokaz pielęgnacji drzew bez użycia drzewołazów. Mistrzyni florystyki Iza Tkaczyk przeprowadziła ponadto warsztaty florystyczne.

Atrakcjami soboty były między innymi bezpłatne warsztaty projektowania za pomocą Vectorworks, konferencja „Współczesne trendy i wyzwania w projektowaniu terenów zieleni w miastach”,panel „Rośliny przyprawowe z uprawy amatorskiej”, Dzień Młodego Projektanta, zorganizowany przez Ptak Warsaw Expo i SGGW, pokaz sadzenia wielkogabarytowych drzew, panel „Projektowanie Niskobudżetowe Low Cost Design” oraz Kącik porad dla działkowców – wykłady i poradnictwo Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Wydarzeniem dnia na targach była niewątpliwie, wspomniana już, wizyta Mai Popielarskiej, która poprowadziła otwarte warsztaty oraz wzięła udział w spotkaniach autorskich. Porady dla działkowców oraz świadomych konsumentów na stoisku Instytutu Ogrodnictwa, a także pokazy arborystyczne Federacji Arborystów Polskich były kontynuowane również w targową niedzielę.

Przez wszystkie dni targów trwały również pokazy i warsztaty:

  • Ekspozycja ogrodów tematycznych – Barok, Renesans, Gotyk (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów)
  • XI Ogólnopolska Prezentacja Stołów Świątecznych „Wielkanocna Baba” – Koła Gospodyń Wiejskich
  • Pasieka Edukacyjna – Stowarzyszenie Przyjaciół S.O.S.
  • Wystawa prac – „Współczesna architektura krajobrazu krajów Grupy Wyszehradzkiej” organizator – Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu
  • „Ziołowy Zakątek” – wystawa firmy „Dary Natury”, połączona z pokazem tłoczenia soku z roślin leczniczych
  • Strefa BONSAI
  • Ekspozycja prac dyplomowych studentów studium florystycznego SGGW

Patroni i partnerzy targów

Impreza odbyła się pod patronatem Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałków Województwa: Lubelskiego i Podlaskiego, a także Województw: Mazowieckiego i Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenia w programie targowym organizowane były przy współpracy z wiodącymi partnerami poszczególnych Salonów, w tym z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach, Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynkiem Hurtowym w Broniszach, Agrecol, Polskim Związkiem Działkowców, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Federacją Polskich Arborystów, Stowarzyszeniem Architektury Krajobrazu, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Twórców Ogrodów, Polskim Związkiem Pszczelarskim, Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, Krajowym Związkiem Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz Związkiem Sadowników RP i Stowarzyszeniem Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw UNIA OWOCOWA, Forumkwiatowe.pl.

Patronami medialnymi targów były stacje: Radio Pogoda i Radio Złote Przeboje, Wirtualna Polska, a także gazety i magazyny branżowe: Magnolia, Działkowiec, Mój Piękny Ogród, Kocham Ogród, Przepis na ogród, Gardeners’ World, Garden&Trends, a także portal ForumKwiatowe.pl.

Wideo / Foto Relacja

 dgreen-days2017-001-9
 dgreen-days2017-001
 dgreen-days2017-002-1
 dgreen-days2017-002-18
 dgreen-days2017-003-6
 dgreen-days2017-003
 dgreen-days2017-017-5
 dgreen-days2017-004-2
 dgreen-days2017-005-14
 dgreen-days2017-014-1
 dgreen-days2017-006-16
 dgreen-days2017-007-3
 dgreen-days2017-018-4
 dgreen-days2017-007-9
 dgreen-days2017-026-4
 dgreen-days2017-120
 dgreen-days2017-118
 dgreen-days2017-109
 dgreen-days2017-067-1
 dgreen-days2017-093
 dgreen-days2017-026
 dgreen-days2017-043-3